Łazienka to jedno z ważniejszych pomieszczeń w domu. Przy remoncie łazienki dobrze jest pomyśleć o kilku dość istotnych kwestiach, które kiedyś ułatwią nam eksploatację tego pomieszczenia. Dzięki nim oprócz funkcjonalności zapewnimy sobie też odpowiednie walory estetyczne. Istotne jest kilka aspektów zapewniających komfort podczas użytkowania łazienki: przestrzenność pomieszczenia, odpowiednio dobrane kolory, funkcjonalne wyposażenie łazienki, dobór oświetlenia.

Kolory pomieszczeń to istotniejszy element dekoracji mieszkania. Reguły rządzące przy dobieraniu barw pomieszczeń mają odniesienie również w przypadku łazienki. Dobierając kolor, należy znać cechy danego koloru.Odcień zielony silnie oddziałuje na psychikę działając odprężająco. Czerwony zdecydowanie poprawia apetyt i podwyższa ciśnienie krwi. Niebieski kolor z kolei zalecany jest przede wszystkim osobom podatnym na stres, wyciszając ich organizmy. Kolor żółty generuje u ludzi pobudzenie do działania oraz przypływ energii. Fiolet ułatwia przezwyciężyć lęki, a brąz daje poczucie bezpieczeństwa. .

łazienka

Autor: ALESSI

Pamiętajmy więc zanim dokonamy wyboru koloru, warto poznać jego cechy. Zależnie od tego jakie efekty chcemy osiągnąć, należy dobrać właściwy kolor ścian w naszej łazience. Warto podkreślić, że nastrój jaki jest w łazience udzieli się wszystkim ludziom z niej korzystającym. Właściwe barwy winny mieć też poszczególne elementy wyposażenia łazienki, tj. brodziki prysznicowe, umywalki łazienkowe, panele prysznicowe, wanny, baterie natryskowe i pozostałe meble do łazienki.

Organizacja przestrzeni – tutaj nie mamy dużego pola manewru, chyba że łazienka (sprawdź wejdź i kliknij) nie została jeszcze zbudowana lub mamy w planach jej rozbudowę. Gdy już łazienka jest wybudowana należy w odpowiedni sposób dobrać poszczególne meble łazienkowe oraz rozplanować ich dokładne rozmieszczenie. Przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: co powinno znaleźć się łazience: pralka?, wanna czy prysznic?, a jeśli wanna to lepiej wanna prostokątna czy wanna narożna? Gdy już na te i wiele innych pytań udzielimy sobie odpowiedzi możemy rozpocząć meblowanie łazienki. Akcesoria łazienkowe niekoniecznie mają być plastikowe lub stalowe. Często stosuje się rożne inne materiały typu marmur czy szkło, który dużo efektywniej się prezentują, choć to oczywiście subiektywne odczucie.

Łazienka

Autor: Carl Mattone
Źródło: http://www.flickr.com

Funkcjonalna łazienka to podstawa. Użytkowanie jej powinno być proste, łatwe i przyjemne. Wracając po męczącym dniu do domu chcemy się odświeżyć. Wtedy doskonale sprawdza się kabina prysznicowa, chociaż niektórzy wybiorą zapewne wannę, jako dużo bardziej relaksującą, ale też zabierającą więcej miejsca w pomieszczeniu. Należy też pod lupę wziąć kwestię oszczędzania mediów. Użyteczna powinna być też umywalka. Solidność jej wykończenia oraz odpowiednio dobrana jej wysokość zapewnią właściwy komfort użytkowania. Czołowi producenci często udzielają dożywotniej gwarancji na metalowe części baterii umywalkowych. Istotne jest również aby przed zakupem przeglądnąć oceny w internecie, aby znaleźć ofertę, która będzie odpowiadać naszym oczekiwaniom. Tak jak w kuchni potrzebne są często okapy tak i w łazience odpowiednia wentylacja będzie niezbędna.

Dekoracje łazienkowe (sprawdź), podobnie jak kolory ścian, są powiązane z budowaniem odpowiedniego nastroju pomieszczenia. Koniecznie trzeba zadbać o należyte oświetlenie łazienki, tak aby możliwe było np. odpowiednie przygaszanie światła czy mocniejsze doświetlenie pomieszczenia. Kiedy występuje z tym problem warto poradzić się fachowca w dziedzinie oświetlenia. Nie zapominajmy też, iż w łazience występują lustra łazienkowe, stąd właściwe oświetlenie nie nastręczy nam problemów w ich używaniu. Światło w łazience jest często w użyciu, stąd oprócz cech estetycznych trzeba też pamiętać o oszczędzaniu energii. Częstym rozwiązaniem stosowanym w łazienkach jest oświetlenie punktowe, które prezentuje się efektywnie i przy tym jest energooszczędne.

Wszystkie powyższe aspekty są istotne, stąd warto je poważniej przemyśleć. Odpowiedni wybór sprawi, że łazienka będzie wyjątkowa i komfortowa w użytkowaniu. Właściwa przestrzeń, kolory ścian, oświetlanie oraz meble łazienkowe to kluczowe elementy decydujące o wyglądzie naszej łazienki, ale również wszystkich pomieszczeń w domu. Poświęćmy temu dużo uwagi, gdyż nic tak nie poprawia nastroju jak profesjonalnie urządzone i pięknie wyglądające mieszkanie.