To jak urządzimy nasze mieszkanie zależy w pierwszej kolejności od stylu aranżacji pomieszczeń który wybierzemy. Współcześnie można zdecydować się na wiele stylów: rustykalny, nowoczesny, klasyczny i tak dalej. Jednak do łask wraca również wykańczanie wnętrz polegające na odwołaniach do przeszłości – a więc styl retro. Czym się on odznacza?

wnętrze retro

Autor: home&you
Źródło: home&you
Istotą tego rodzaju aranżacji wnętrz jest oczywiście skoncentrowanie się na meblach i ozdobach jakie wykorzystywano w minionych epokach. W tej sytuacji chodzi przede wszystkim o te epoki, w których zwracano uwagę na takie kwestie jak ciekawe zdobnictwo i przepych w pokojach (np. barok). Dlatego w przypadku aranżacji w stylu retro dużą uwagę zwraca się właśnie na te kwestie. W tego rodzaju pomieszczeniach liczy się dbałość o najmniejsze detale – tu nawet fotel Grigio czy rama wokół lustro muszą być eleganckie albo przynajmniej gustowne.

Dba się także o stworzenie odpowiedniego klimatu, w tym celu stosuje się stosowne oświetlenie w postaci ozdobnych żyrandoli i lamp, a także dodatki do głównych mebli, które muszą stanowić dopełnienie wystroju. Zobacz wyjątkowe oświetlenie Może być to chociażby lampion dekoracyjny albo kotary w oknach. Im bardziej elegancko i gustownie będzie wyglądać takie wnętrze tym lepiej, choć naturalnie nie powinniśmy przesadzać – zbyt dużo dekoracji czy nieodpowiednio dobranych mebli, może wywołać niezbyt ciekawy efekt.

retro

Autor: Ceramstic
Źródło: Ceramstic

Jeżeli chodzi o wykańczanie (dobre natryski bezpieczeństwa) wnętrz w stylu retro powinniśmy wybrać meble klasyczne wykonane z solidnych jakościowo materiałów takich jak drewno czy kamień. Kolory powinny być stonowane, ale nie zaszkodzą srebrne czy złote dodatki. Zmierza się tu więc przede wszystkim do uzyskania jak najbardziej eleganckiego, wytwornego wyglądu pokoi. Tego typu styl wybierają przede wszystkim osoby, które lubią piękne wnętrza i mają przy tym sentyment do historii. Umieszczają wówczas na półkach i szafkach liczne pamiątki i stare zdjęcia, dzięki którym mogą wrócić do przeszłości.

Oczywistym jest, że wnętrza w stylu retro zwracają uwagę, stąd też jeżeli zamierzamy zaaranżować nasze mieszkanie w naprawdę wytworny sposób powinniśmy postawić właśnie na ten styl – na pewno uzyskamy dzięki temu oczekiwany efekt.