Odpowiednio dobrane oświetlenie to ponad połowa sukcesu przy projektowaniu wnętrz. Z trudem przyznać temu rację? Wystarczy zapoznać się z jednym z odcinków „Kuchennych rewolucji”, by doświadczyć na własne oczy jak z wykorzystaniem oświetlenia można zmienić restaurację – laboratorium w pomieszczenie klimatyczne, kameralne i pełne gości. Musimy tylko dołożyć odrobinę starań i górne światło zamienić na lampy stołowe, dodać kinkiety, a wnętrze zyska nowy wymiar. Tak niewiele potrzeba.

lampka nocna

Autor: Henry Söderlund
Źródło: http://www.flickr.com
Idealnie jest już w w chwili rozpoczęcia budowy domu, lub remontu mieszkania pomyśleć, która część naszego domu, mebel lub fragment ściany jest wart zaakcentowania. Choć z trudnością przychodzi nam ta decyzja w chwili gdy nasz dom dopiero powstaje, trzeba ofiarować temu tematowi odrobinę czasu. Albowiem kto to wie, może w niedalekim czasie, w pokoju odnajdzie miejsce nasz ulubiony fotel w którym spędzamy czas z książką, a który będzie nam służył jeszcze lepiej, jeżeli na ścianie obok znajdzie się oryginalny kinkiet.

Jednak oświetlenie to nie tylko nastrojowe lampy. To także tak modne ostatnio żarówki, które zwisając na interesującym kolorystycznie kablu pełnią ciekawy i oryginalny punkt dekoracyjny w naszym domu. Geniuszami w dopasowywaniu oświetlenia do wnętrza są Skandynawowie. Czy kryształowy, luksusowy żyrandol (kinkiety łazienkowe) może zawisnąć w minimalistycznym, prostym wnętrzu? Jak najbardziej! Zasada ta działa także i w przeciwną stronę – starocie, wiekowe meble w otoczeniu designerskiej, prostej w formie lampy nabiorą nowego wyrazu. A może chcemy naszą lampę uczynić najważniejszym punktem wnętrza? Nowoczesne lampy wbrew pozorom sprawdzą się w wielu stylizacjach. Jedna z najbardziej znanych lamp – Arco, klasyka designu, stylowa, a przy tym minimalistyczna lampa stojąca, doskonale zastępuje lampy wiszące a przy tym zaznaczy, że właściciele domu to osoby kreatywne i wiedzą „co w trawie piszczy”.

Wybierzmy się do sklepów z oświetleniem, zastanówmy się, przedyskutujmy ich wybór, ponieważ prawidłowo wybrane światło z całą pewnością może wiele zdziałać. To miłe, gdy oświetlenie zewnętrzne jest zwiastunem tego co zobaczymy wewnątrz domu – idealnie jest gdy ze sobą współgra. Lampy ogrodowe nie tylko dadzą światło w ogrodzie, ale będą wspaniałym dodatkiem, który go ożywi.