O właściwym natężeniu światła w miejscu pracy o charakterze biurowym stanowią nawet przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. Jest ono ważne dla utrzymania narządu wzroku w jak najlepszej kondycji przez całą zmianę w pracy. Dobre oświetlenie w biurze może wpłynąć na samopoczucie zatrudnionych ludzi i efekty ich działań. Oświetlenie biurowe jest specyficznym typem oświetlenia, musi być w miarę tanie i wydajne, nie razić i wytwarzać światło o odpowiedniej temperaturze barwowej.

Dla otrzymania takiej charakterystyki światła przy utrzymaniu niewielkich kosztów, stosuje się specjalnie skonstruowane lampy bądź oprawy oświetleniowe i żarówki jarzeniowe lub żarówki innego rodzaju.

Złudzenie optyczneNajwiększą oszczędność właścicielowi firmy umożliwia wykorzystanie zestawu luster w oprawie lampy, które ma na celu odbijać światło i rozpraszać je po pomieszczeniu.

Jeśli jesteś zdania, że rozpatrywana tu problematyka jest interesująca, poznaj dodatkowo więcej na portalu, który też zamieszcza tego typu materiały.

lampa na biurku

Autor: mendhak
Źródło: http://www.flickr.com

Wydajność żarówki rośnie w takiej sytuacji w znaczny sposób, co umożliwia zastosowanie mniejszej liczby źródeł światła i w rezultacie umożliwia realne oszczędności w rachunkach za energię elektryczną. Praca biurowa wymaga zastosowania światła białego, wytwarzanego jedynie przez niektóre typy urządzeń oświetleniowych. Niezwykle ważne jest odpowiednie dopasowanie jasności i kontrastu ekranów komputerów biurowych, tak żeby nie męczyły one oczu pracowników podczas długotrwałej pracy. Regularne przerwy są także znaczące dla zdrowia oczu kadry pracowniczej. Trzeba mieć na uwadze, że pracownik wypoczęty to pracownik produktywny (e-sklep).

Oświetlenie nowego typuW najnowocześniejszych pomieszczeniach biurowych stosuje się oświetlenie nowej generacji, które jest sterowane za pomocą urządzeń elektronicznych. Źródłem światła są lampy punktowe zlokalizowane od siebie w określonej odległości, zaopatrzone w innowacyjne żarówki z diodami LED (www). Są to bardzo oszczędne źródła światła emitujące białe światło, które jest optymalne do pracy biurowej. Elektroniczne kierowanie umożliwia skrupulatne dopasowanie natężenia światła, a zmniejszenie napięcia wysyłanego do żarówki nie skraca jej czasu działania. Diody LED nie mają delikatnego żarnika, są produkowane z półprzewodnika który jest trwały i odporny na uszkodzenia o charakterze mechanicznym. Z tego powodu żarówka oparta na takich diodach jest w stanie działać nawet kilkakrotnie dłużej, niż energooszczędne świetlówki czy standardowe żarówki.