Dobór pięknego łoża, pasującego do wymarzonej sypialni to nie koniec. Najważniejszy jest materac. To właśnie on gwarantuje relaks i zdrowy sen. W jaki sposób jednak kupić najlepszy?

Łóżko w sypialni

Autor: gjbell
Źródło: http://www.flickr.com

Jeszcze nie tak dawno zakup materaca wydawał się naprawę prostszy, dlatego że dostępne były głównie typowe materace sprężynowe. Obecnie wybór i różnice cen są wyjątkowo duże, więc zakup „spania” wydaje się niezłym wyczynem. Nie trzeba jednak mieć specjalistycznej wiedzy, żeby zdecydować się na najlepszy materac. Już na starcie trzeba wiedzieć, że dobór materaca to jest zależne od tego, co nam pasuje.

Czym się kierować, wybierając materac?

Zdrowe spanie wcale nie musi być ogromnym wydatkiem. Wybór należy rozpocząć od dopasowania właściwych wymiarów materaca, np. do wzrostu. Zawsze da się także kupić materace na wymiar. Kolejnym ważnym wyznacznikiem jest twardość. Jedni wysypiają się tylko na sztywnych posłaniach, inni wola miękkie materace lateksowe. Można tylko dopowiedzieć, że im więcej się waży, tym mniej miękkie powinno być łóżko.

Materace sprężynowe mają istotną wadę: sprężyny są złączone, więc każdy ruch jest wyczuwany przez śpiącego obok (więcej dobrym śnie na tej stronie). W dodatku nie układają się do budowy ciała. Dobrą alternatywą są więc materace kieszeniowe, składające się ze sprężyn, jednak oddzielnych, schowanych w specjalne „kieszonki”. Tego typu posłanie jest rzeczywiście tańsze niż materac lateksowy, a w związku z tym, że najczęściej oprócz tego ma sporo warstw pianki, jest rzeczywiście wygodne i trwałe.

Wygodne łóżko w sypialni

Autor: Rooky Yootz
Źródło: http://www.flickr.com

Spanie po japońsku

Interesującym materacem są też materace japońskie. To typowe azjatyckie posłania, a z tego powodu, że są zrobione z naturalnych włókien, więc wszyscy alergicy powinni zdecydować szczególnie futon Cena jest bardzo bardzo przystępna, a w związku z tym, że tego typy materac nie potrzebuje stelaża i łóżka, okazuje się nawet oszczędnością. Pozwalają też na dobrą cyrkulację powietrza i całościowe rozłożenie temperatury ciała. Wielu twierdzi, że takie ekologiczne posłanie jest odpowiedzią na pytanie, jak zdrowo spać? Futon skutecznie dostosowuje się do sylwetki, wentyluje się, nie gromadzi wilgoci.

Trzeba po prostu kupić materac (zobacz materace kokosowe 90×200) do osobistych wymagań. Naturalnie, że cena wiele znaczy, jednak niekoniecznie warto wydawać fortunę właśnie na posłanie.