Nie ma chyba domu, w jakim by nie było mebli. Czy będzie to stół i krzesła, łóżko w pokoju czy szafki kuchenne, to wszystko to są meble. A że najczęstszym materiałem do produkcji mebli jest drewno, to z pewnością w każdym domu jakieś meble z drewna się znajdą. Oczywiście przy meblach, jak przy każdym innym produkcie, odmian drewna do ich produkcji jest bardzo dużo. Różnią się one wytrzymałością, wyglądem i co najważniejsze ceną.

drewniana szafa

Autor: tomasz przechlewski
Źródło: http://www.flickr.com
Najbardziej popularny dzisiaj materiał do wyrobu mebli czyli wiórowe płyty również najmniej kosztuje, lecz meble zrobione z niego są po prostu pospolite. Nawet pomimo tego, że płyty meblowe produkowane są w wielu odmianach różniących się okleiną, to w dalszym ciągu pozostaje to coś, co tylko naśladuje drewnianą deskę. Większości osób nie będzie to w żadnym stopniu przeszkadzać, w końcu są one stosunkowo ładne, kosztują stosunkowo niewiele, a i wykonanie jest znacznie łatwiejsze. Jednak są ludzie, którzy nie uznają takich kompromisów, i dla nich będzie się liczyć tylko prawdziwa drewniana deska.

Wśród licznych różnych gatunków drewna wykorzystywanych do produkcji mebli szczególne znaczenie ma sosna. Uważana za pospolite drewno ma jednak bardzo dużo zalet, przez co jest często wybierana przez wielu klientów. Podstawową jej cechą są stosunkowo niskie koszty. Meble (złącza meblowe) z naturalnego drewna są przeważnie znacznie droższe od wykonanych z płyt meblowych, ale ich cena będzie bardzo zależeć również od gatunku, z którego je zrobiono.

Sosna jest stosunkowo tania, a jednocześnie zapewnia bardzo dużą wytrzymałość i solidność elementów. Jest także ładna, posiada ciekawy układ słojów i kolor, jakie dodatkowo można zmienić przy pomocy zwykłego malowania. W sklepach są oferowane różnorodne lakiery i bejce, dzięki którym można szafy drewniane, komody czy półki pomalować tak jak się chce- . Kupując sosnowe meble spodziewać się można długich lat użytkowania bez problemów, bo materiał ten rzeczywiście cechuje się dużą wytrzymałością.