Właściwe oświetlenie ma niezwykle dużą rolę w życiu człowieka. Bagatelizowanie tej kwestii nie jest korzystnym rozwiązaniem, ponieważ właściwie dobrane światło może zapewnić lepsze samopoczucie. Z drugiej strony przesadnie ostre i niezdrowe światło może to samopoczucie w znaczny sposób pogorszyć. Przykładem są niektóre duże sklepy, które oświetla się za pomocą jarzeniówek.

Dla części ludzi w szczególności tych, którzy cierpią na schorzenia związane ze wzrokiem, takie oświetlenie jest bardzo męczące i może wywoływać różnorodne przykre dolegliwości. – sklep z artykułami do domu i – sklep z artykułami do domu i biura] Należy do nich przykładowo migrena. Dlatego nierzadko ludzie pracujący w tego rodzaju wnętrzach są częściej zmęczeni, a ich oczy są w gorszej kondycji. Tak samo sprawa przedstawia się z mieszkaniami indywidualnych osób. Im bardziej sprzyjające i zdrowe oświetlenie, tym lepsze samopoczucie i kondycja mieszkańców.

Łazienka i kuchnia

Kuchnia i łazienka to wnętrza, które wymagają najsilniejszego światła w całym mieszkaniu. Wynika to z tego, że w tych wnętrzach w większości przypadków wykonuje się szczegółowe czynności związane z gotowaniem posiłków oraz różnego rodzaju zabiegami pielęgnacyjnymi. W tych wnętrzach niejednokrotnie wykorzystuje się inne źródła światła oprócz oświetlenia górnego. Lampy do łazienki są przykładowo ogromnie potrzebne w pobliżu lustra, co przydaje się między innymi mężczyznom podczas golenia zarostu (e-sklep). W kuchni z kolei dodatkowe źródła światła niejednokrotnie montuje się nad blatami kuchennymi, na których na przykład kroi się produkty żywnościowe.

Przedpokój i klatka schodowa

sufit podwieszany

Autor: Armstrong
Źródło: Armstrong

W blokach mieszkalnych nierzadko można spotkać się z charakterystycznym typem oświetlenia klatek schodowych. W takim miejscu światło jest potrzebne tylko przez krótki czas, dlatego zwykle wykorzystuje się lampy, które świecą się przez kilka minut, a później wyłączają się. Na chwilę obecną coraz częściej wykorzystuje się źródła światła wyposażone w czujnik ruchu, które są pomysłem dużo lepszym. Jeżeli chodzi o przedpokój, zwykle nie potrzebuje on silnego oświetlenia. Konieczne jest ono jedynie z uwagi na to, że w przedpokoju często wisi lustro. Oświetlenie przedpokoju w większości przypadków jest raczej niezbyt intensywne.