Patelnia jest jednym z najpopularniejszych sprzętów każdej kuchni. Bez niej trudno będzie przygotować wiele smacznych potraw, z tego też powodu powinno się w co najmniej jedną zakupić. W codziennym życiu może się ich przydać parę odmian, różniących się rozmiarem, a poza klasycznymi modelami można również pomyśleć o patelniach do zastosowań specjalnych, przykładowo naleśników.

patelnie żeliwne

Autor: Chasseur
Źródło: www.SmakProstoty.pl

Patelnie produkowane są współcześnie z paru różnych materiałów różniących się funkcjonalnością i parametrami cieplnymi, należy więc przed kupnem poświęcić chwilę czasu na zapoznanie się z chociaż podstawowymi wiadomościami Najbardziej popularnymi współcześnie patelniami oferowanymi w większości sklepów są patelnie z teflonu, a pośród nich spotyka się także wiele ich odmian i wersji. Cechą wspólną tego typu patelni jest nieprzywieralna, wewnętrzna warstwa z teflonu – . Za to reszta jest zrobiona z różnych materiałów, zależnie od firmy, droższe modele posiadają dodatkowo odpowiednio wykonane dna, które pozwalają na znacznie szybsze nagrzewanie i dłuższe utrzymywanie ciepła.

Niezwykle podobne cechy mają patelnie wykonane z tytanu, z tym że warstwa na nich jest znacznie wytrzymalsza na wszelakie uszkodzenia mechaniczne. Powoli wkraczają one na rynek, ale szybszy wzrost popularności na razie trochę blokuje ich cena, znacznie wyższa niż tradycyjnych modeli. Za to trochę na popularności zaczęły ostatnio tracić patelnie żeliwne. Dawniej naprawdę były popularne, bo żeliwo posiada doskonałe właściwości termiczne i długo utrzymuje ciepło, obecnie wybiera je dużo mniej osób, być może ze względu na to, że są stosunkowo kruche i trzeba się z nimi obchodzić delikatnie.

Warto również wspomnieć o patelniach stalowych i aluminiowych, najnowsze ich modele również się mogą bardzo dobrze sprawdzić w licznych zastosowaniach kuchennych. Kolejnym istotnym kryterium wybierania patelni jest jej kształt. Tu do dyspozycji są przede wszystkim patelnie okrągłe, które się nadają w praktyce do wszystkiego. Poza nimi popularne wśród klientów są patelnie do grillowania, które mają specjalne żeberka na dole, a także patelnie głębokie i do pieczenia naleśników – odpowiednia strona.