Dla niektórych osób urządzanie swojego domu często sprowadza się do zakupu zestawu mebli w jak najkorzystniejszej cenie. Nawet jeśli przeciętny Kowalski ma grubszy portfel i kupuje droższe wyposażanie, to zwracają głównie uwagę na wykończenie czy jakość materiału, nie zaś na sam projekt.

wnętrze

Autor: Caroline Berkhof
Źródło: http://www.flickr.com
W wielu naszych domach wciąż panuje styl (zobacz stylowy-mebel.pl) mieszczański. Znakiem wyższego statusu są dębowe meble, najlepiej antyki i skórzane komplety wypoczynkowe. Do rewolucyjnej wręcz podejścia Polaków do wystroju wnętrza przyczyniła się IKEA, promująca funkcjonalny styl, oparty na sprawdzonym skandynawskim dizajnie. Stosunkowo tanie, minimalistyczne meble z IKEI łatwo zjednały sobie polskich klientów. Przy okazji był to powiew zachodniego stylu, który stał się bardzo modny, zwłaszcza wśród młodych ludzi.

Naturalnie, szwedzki koncern nie jest dokładnie twórcą trendów w dizajnie, ale typową sieciówką, która po prostu adaptuje na swoje potrzeby sprawdzone projekty. Jak każda sieciówka, która sprzedaje meble (więcej: ) na na rynek masowy, często oszczędza na materiałach. Produkty z IKEI, chociaż nowoczesne i funkcjonalne, nie wyróżniają się specjalnie wysoką jakością.

meble

Autor: Wicker Paradise
Źródło: http://www.flickr.com

Polacy dali się jednak przekonać, że nowoczesny minimalizm może być funkcjonalny i coraz częściej urządzają swoje domy tak, by zachować więcej wolnej przestrzeni. Szukają coraz to innych elementów aranżacji wnętrz (więcej szczegółów na Powoli przestajemy kupować narożne sofy i meblościanki. W ich miejsce kupując na przykład regały bez tylnej płyty, które lepiej komponują się w przestrzeni. Znacznie chętniej stosujemy też biały kolor, który do tej pory kojarzył się przede wszystkim ze gabinetem lekarskim.

Coraz częściej też doceniamy znaczenie światła w mieszkaniu, instalując popularne oświetlenie punktowe, a nie tylko centralne na suficie. Montując lampki w różnych puntach przestrzeni domu, nie tylko wzbogacamy pomieszczenie o element dekoracyjny, jakim jest ładna lampa. Przede wszystkim umożliwiamy sobie swobodne sterowanie oświetleniem i używanie go tam, gdzie jest nam akurat niezbędne, np. przy stole, w szafie ściennej.

W ten sposób nie tylko ułatwiamy sobie życie, ale też oszczędzamy energię. O tym, że nowoczesne oświetlenie to nieodzowny element światowego dizajnu, nie trzeba nikogo przekonywać. Lampa, zaraz po krześle, to elementarny przedmiot użytkowy, który projektują topowi projektanci.