Oświetlenie to ponad połowa sukcesu przy projektowaniu wnętrz. Dobrze jest, już w trakcie budowy domu, lub remontu mieszkania rozważyć, która część naszego domu, mebel czy obraz jest wart wyeksponowania.

Choć trudno to określić w czasie podczas gdy nasz gniazdko jest dopiero na początku drogi swego istnienia, trzeba oddać temu tematowi trochę czasu. Albowiem kto to wie, może w niedalekim czasie, w salonie zawiśnie nasz wymarzony obraz, który będzie wyglądał jeszcze lepiej, jeżeli na ścianie obok znajdzie się oryginalny

kinkiet.

lampa witrażowa

Autor: thenestor
Źródło: http://www.flickr.com/photos/thenestor/3455375301/
Najbardziej kłopotliwy salon. W tym pomieszczeniu toczy się życie rodzinne, czytamy książki, bawimy się z dziećmi, przyjmujemy gości. Pokój ten wymaga więc specjalnej troski. Szczególnie gdy zakupiliśmy ciemne meble, grube zasłony, a ściany pomalowaliśmy na mroczne kolory. To wszystko ogranicza dopływ światła i większy żyrandol (kinkiety łazienkowe) nie wystarczy. Potrzebować będziemy różnych źródeł światła. Idealnie sprawdzą się kinkiety – po jednym z każdej strony kominka czy okna.

Stojące lampy klasyczne z kloszem skierowanym w dół niech tworzą nastrój przy fotelu, w którym lubimy się relaksować. Jeśli pokój dzienny jest naprawdę pokaźnych rozmiarów i dodatkowo tworzy otwartą przestrzeń z kuchnią – oświetlenie podkreśli nam kącik do pogawędek, relaksu lub podkreśli urok starej porcelany, którą odziedziczyliśmy po seniorki rodu.
Pamiętajmy również o ściemniaczach, wystarczy chwila a mamy gwarantowany nastrój na kolacje we dwoje.

lampa

Autor: Faruk Ateş
Źródło: http://www.flickr.com

Odpowiednie lampki halogenowe nad blatem roboczym w kuchni są konieczne – w przeciwnym razie nasz cień zasłoni miejsce pracy. Dobrze jest lampę na dłuższym kablu zamontować nad stołem kuchennym. Interesującym pomysłem są lampy z długimi przewodami, które zawieszamy na hakach umiejscowionych w różnych miejscach sufitu. Jakże poręczne rozwiązanie!

Pokój do pracy jest zwykle nieduży, dlatego parę lamp czy lampek spowoduje, że wizualnie się powiększy. Oświetlenie biura (strona www poświęcona oświetleniu) nie powinno być zbyt mocne, gdyż intensywne światło żarówek zmęczy nam oczy. Pomyślmy tez o tym, by subtelnie oświetlić ścianę przy biurku, o ile przyjemniej będzie przebiegała nasza praca!
Odwiedźmy sklepy z oświetleniem, zastanówmy się, przedyskutujmy ich zakup, ponieważ odpowiednio dopasowane światło naprawdę jest w stanie wiele zdziałać.