Chcąc zastosować w swoim mieszkaniu z roku na rok bardziej lubiany typ dekoracji, którym jest fototapeta, dobrze jest pomyśleć, jakiego surowca użyć. Co mamy do wyboru?

Rodzajów materiałów, z jakich wykonuje się fototapety jest dość sporo. Różnią się choćby gramaturą, która ma wpływ na trwałość. Surowiec możemy choćby dopasować korzystając z rad wykwalifikowanych sprzedawców. Jednak warto wiedzieć także coś na ten temat samemu. Są trzy najważniejsze typy fototapet.

Pierwszym typem dość popularnym jest ta zrobiona z papieru – . Jest to ekonomiczne rozwiązanie, gdyż, jeśli chcemy mieć w swoim domu fototapety sepia, to takie z papieru na pewno okażą się tańsze od innych typów. Papier ten powleka się zazwyczaj cieniutką warstewką PCW. Nie jest zbyt gruba, a do tego średnio wytrzymała na wilgoć w pomieszczeniach. Nie będzie także dobrze reagowała na przecieranie wilgotną szmatką. Doskonale sprawdzi się z pewnością tam, gdzie jest sucho oraz, gdzie nie będzie dotykana. Na ścianach, gdzie nie będzie jej groził brud. Podłoże musi być bardzo gładkie. Istniejące nierówności mogą bowiem być widoczne na takiej fototapecie. Taki materiał musimy układać z wielką starannością, ponieważ raz położony jest już niemożliwy do poprawienia.

fototapeta w łazience

Autor: Wicker Paradise
Źródło: http://www.flickr.com

Fototapety wykonane z lateksu z kolei są trwalsze od tych papierowych. Taki lateksowy materiał powoduje, że kolory się żywsze.

Ten tekst Ci się podoba? To odwiedź www (http://www.baltic-park.com.pl/oferta-apartamenty-w-pogorzelicy.htm), a znajdziesz większą ilość zbliżonych tematycznie danych, które też będą fascynujące.

Doskonale prezentują się zdjęcia, wyglądają bardzo realnie. Fototapeta mur, jaką chcielibyśmy umieścić na ścianie z pewnością będzie wyglądała świetnie. Znajdziesz ją na stronie Ten materiał jest już trochę grubszy, z tego względu powierzchnia ściany nie musi być aż tak perfekcyjnie gładka. Jest odporniejsza na czyszczenie jak i wilgoć. Gdy wziąć pod uwagę jakość do ceny, to wygląda to bardzo dobrze.

Dość popularna jest również fototapeta winylowa. Jest niesamowicie gładka oraz najbardziej trwała z wspomnianych dwóch typów. Jakość druku można otrzymać świetną. Jest niesamowicie trwała na wilgoć jak i na szorowanie. Można używać ją do kuchni, ponieważ jest także odporna na tłuste plamy. Nadawać się będzie też do łazienki. Ciekawą rzeczą jest możliwość wyboru różnych jej rodzajów powierzchni. Na przykład taką przypominającą piasek, lub całkowicie gładką. Z tego względu przykładowa fototapeta mur wygląda bardziej realnie. Jest ona grubsza od powyższych dwóch rodzajów, dlatego dobra będzie nawet na ściany, jakie nie są doskonale gładkie.

Gdy będziemy zastanawiać się nad właściwym wyborem, to z pewnością brać trzeba pod uwagę typ miejsca, w którym będzie się ona znajdowała. Jeśli chcemy umieścić na ścianie ładne zdjęcie, to istotny jest również realizm takiej fotografii, który nie we wszystkich rodzajach fototapet jest możliwy do otrzymania. Jakość tego typu zdjęcia, będzie na pewno lepsza lub gorsza, gdy mowa o innych materiałach. Warto o tym pamiętać.