Urządzając wnętrza musimy zwracać uwagę na wiele elementów. Na ogół myślimy, że najistotniejszy jest należyty dobór mebli i sprzętu – to naturalnie prawda, niemniej powinniśmy pamiętać, że nawet najbardziej skomplikowane projekty wnętrz mieszkań można perfekcyjnie zrealizować z udziałem odpowiedniej gry kolorami i światłem.

Aranżacja salonu

Autor: Sofitel Dubai Downtown
Źródło: http://www.flickr.com
Bez wątpienia kolory wnętrz (jeżeli myślisz o zmianie aranżacji, koniecznie zobacz – paleta do wnętrza) odgrywają niezwykle istotną rolę jeżeli chodzi o stworzenie atrakcyjnego wystroju. Jasne, pastelowe kolory ścian i paneli uspokajają, powodują, że wnętrza stają się znacznie przestronniejsze i większe. Z kolei ciemne wizualnie zmniejszają pomieszczenie i wywołują bardziej ponury nastrój. Hitem ostatnich czasów było stosowanie różnych odcieni na różnych ścianach, np. na głównej ścianie zastosowanie barwy ciemnej, na innych jasnej. Tego typu zabiegi warto wykorzystywać również wtedy, kiedy chcielibyśmy przyciągnąć uwagę na konkretne miejsce w pokoju.

Dzisiaj istnieje tyle rozmaitych stylów wykańczania wnętrz, że dopasowanie barw powinno być uzależnione nie tylko od posiadanych preferencji, ale i stylu, na który się zdecydujemy. Jeżeli zamierzamy wykończyć dom np. w stylu wiejskim można pozwolić sobie na różne zestawy kolorów i wzorów, ale jeśli nastawimy się np. na styl skandynawski powinniśmy już głównie koncentrować się na jasnych odcieniach. Podobnie zresztą jest jeśli chodzi o tego typu kwestię jak oświetlenie mieszkania – to na które lampy, kinkiety czy żyrandole (polecamy kinkiet dla dziewczynki) się zdecydujemy musi zależeć od stylu aranżacji i efektów, jakie chcemy uzyskać. Do tradycyjnych pomieszczeń należało by zakupić tradycyjne lampy – do nowoczesnych kinkiety i reflektory. Dlaczego? Dzięki danemu rodzajowi oświetlenia uzyskamy konkretny efekt. Reflektory puszczają wąską, skupioną wiązkę światła więc spokojnie możemy nimi oświetlić tylko poszczególne miejsca w pokoju – dużą lampą nie jest już tak łatwo manewrować, ale z drugiej strony taka lampa wywołuje przyjemny, klimatyczny nastrój.

Odpowiednio dobrane kolory i oświetlenie mogą zdziałać cuda. Należy jedynie zastanowić się wpierw jaki rezultat chcielibyśmy w danym pomieszczeniu uzyskać. Gdy już zweryfikujemy, czy wolimy aby pokój sprawiał wrażanie zacisznego, czy może przestronnego adekwatnie do tego kolorujemy ściany i ustawiamy oświetlenie.