Biorąc się za wyremontowanie łazienki wybierać można pomiędzy wanną a prysznicem. Oczywiście jeżeli ktoś ma odpowiednio dużo miejsca, to pewnie zamontuje oba urządzenia, ale większość łazienek jest tak niewielka, że trzeba będzie wybierać. A taki wybór z reguły nie będzie łatwy, ponieważ jedno i drugie wyjście będzie miało swoje wady i zalety.

Łazienka, kabina szklana Guardian CristalGuard

Autor: Guardian Częstochowa
Źródło: Guardian Częstochowa
Prysznic to duża oszczędność miejsca w pomieszczeniu, jest też przeważnie znacznie bardziej oszczędny w użytkowaniu. Lecz nie ma w nim raczej możliwości relaksu i odpoczynku, za to w prawie każdej wannie można się położyć wygodnie, a jeśli ma jeszcze hydromasaż, to odpoczynek będzie jeszcze przyjemniejszy.

Duża wanna jest bardzo wygodna również przy małych dzieciach, które uwielbiają zabawy w wodzie. Największą wadą wanien jest miejsce jakiego potrzebują, w niejednej łazience będzie to duża część ich ogólnej powierzchni. Na pytanie, czy prysznic czy wanna każdy właściciel łazienki musi sam sobie odpowiedzieć, jeśli jednak będzie chciał wannę, to musi pamiętać o paru istotnych rzeczach. Najczęściej spotykanym rodzajem wanien jest prostokąt o dużej rozpiętości wymiarów. Wymiary wanny należy dopasować do wielkości łazienki, zbyt długa wanna [zobacz co wybrać] spowoduje, że w pomieszczeniu może zabraknąć miejsca na resztę sprzętów.

Wanny zależnie od typu mają różnie wykonany otwór dopływowy, i powinno się wybrać odpowiedni do łazienkowej instalacji rodzaj. Na przykład Wanna Koło Modo 170×75 XWP1170 (na tej stronie) odpływ z boku zda egzamin, gdy instalacja odpływowa będzie przy krótkiej ściance, a w przeciwnym przypadku dużo lepsza może być Wanna Koło Modo 170×75 XWP1171 (zobacz tu) odpływ na środku. Nawet jeśli wanna ma prostokątny kształt, to jej środek nie musi być prosty, a doskonałym przykładem jest tu na przykład wanna Ravak PU-PLUS SONATA 170×75 C9010P0000, przez licznych klientów uważana za najładniejszą wannę w ofercie. Jeśli ktoś chce zainstalować wannę w rogu łazienki, to Wanna (zobacz promocje) Pmd Piramida Ada 160×100 powinna w zupełności spełnić jego zamierzenia.