Nawet jeżeli ufamy przede wszystkim w swój smak, chcemy, aby odwiedzający nas znajomi docenili wysiłek, jaki włożyliśmy w planowanie wystroju i oświetlenia salonu. Dlatego decyzje dotyczące wyboru takich elementów wystroju salonu jak meble, dywany czy żyrandol podejmujemy zwykle z rozwagą i w sposób przemyślany. Co wtedy, jeśli nie orientujemy się, jakie lampy do salonu będą się najlepiej nadawały do naszego wnętrza?

W jaki sposób wybrać żyrandol, lampy podłogowe i kinkiety kryształowe – , które podkreślą walory pokoju i go ozdobią? Czy są jakieś przystępne zasady, dzięki którym oświetlenie do salonu będzie zawsze optymalne?

Oświetlenie salonu dobrane przez eksperta

Zazwyczaj, kiedy nie czujesz się śmiało na danym gruncie – podobnie jest w przypadku projektu oświetlenia mieszkania – warto jest poprosić o pomoc fachowca. Lampy do salonu, zwłaszcza gdy ich koszt jest spory (patrz kryształy, w tym kryształowe lampy podłogowe, żyrandole z kryształkami lub – odkryj więcej – kryształowe lampy wiszące), można dopasować przy udziale architekta wnętrz. Wybierając elementy oświetlenia do salonu można też poprosić o konsultację pracownika sklepu z oświetleniem lub napisać maila do działu pomocy sklepu internetowego z lampami.

żyrandol

Autor: Toshiyuki IMAI
Źródło: http://www.flickr.com

przypuszczalnie doradzi on, że w naszym przypadku lampa wisząca będzie lepiej wyglądała niż plafon. Pomoże też wybrać żyrandol, który nie przyćmi nawet małego wnętrza, a nawet sprawi, że nasz salon będzie wyglądał na bardziej przestronny.

Lampy do salonu, które pokochaliście

Jak wybrnąć z sytuacji, w której serce skradły Wam na przykład lampki nocne do salonu – zestaw żyrandol oraz lampy podłogowe, choć mieszkacie w kawalerce? W przypadku oświetlenia jego funkcjonalność jest tak samo ważna, jak również, czy przypada nam do gustu. Ascetyczny żyrandol łączący metal i szkło na pewno nie oczaruje miłośnika opraw typu stylowe lampy wiszące, które nadają wnętrzu domowej atmosfery ciepła. Dlatego, gdy specjalista od doboru oświetlenia proponuje Ci lampy, które zwyczajnie Ci się nie podobają, warto szukać rozwiązania pośredniego. Kryształy w małym wnętrzu to w sumie wcale nie taki zły pomysł, pod warunkiem, że kryształowy żyrandol nie zajmuje większości pokoju. Ale kryształowa lampa wisząca lub lampa podłogowa z kryształkami może być tu strzałem w dziesiątkę.

Podstawowe zasady odpowiedniego doboru oświetlenia salonu

Aby wydobyć z naszego salonu wszystko, co najładniejsze oraz najlepsze, dobierajmy lampy do salonu, biorąc pod uwagę jego wielkość, wysokość sufitu oraz intensywność światła dziennego. Jeżeli nasz salon położony jest od południa, przez większość dnia będzie w nim wtedy jasno i być może plafony lub lampy wiszące w ramach górnego oświetlenia w zupełności wystarczą. Można wtedy również dodać lampy podłogowe albo kinkiety. Salon północny aż prosi się o spory żyrandol lub lampy kryształowe, które dobrze uwalniają światło i rozjaśniają nawet najciemniejsze zakątki. W przypadku małych pomieszczeń dobrze jest pomyśleć o dużym lustrze na ścianie i umieścić w sąsiedztwie oprawę typu lampa wisząca, która jednocześnie optycznie powiększy pomieszczenie. Dobra rada na niski sufit to oświetlenie kuchenne podszafkowe – skierowane w górę, które dają złudzenie, że ściany są trochę wyższe niż w rzeczywistości.