Osłony okien mają dwa najważniejsze zadania. Muszą zabezpieczać aranżację przed nadmiernym nasłonecznieniem, jak i również chronić prywatność mieszkańców. W przypadku rolet zamontowanych w łazience, sprawa prywatności wysuwa się zdecydowanie na pierwszy plan. W końcu nikt nie chce, by sąsiad obserwował go w trakcie kąpieli. Jakiego typu roletę jednak wybrać, by dobrze nam służyła?

Okno w łazience

Autor: Sofitel Dubai Downtown
Źródło: http://www.flickr.com
Na początku powinniśmy się zastanowić nad tym, jaki typ tkaniny powinna mieć roleta. Nie wszystkie tkaniny nadają się tak samo. Dlaczego? Ponieważ w toalecie panuje szczególnie wysoka wilgoć i nie każda tkanina >> więcej pod tym łączem http://www.lamalama.pl/ jest w stanie wytrzymać takie warunki. Niektóre materiały mogą się odkształcać albo zachodzić pleśnią. W takiej sytuacji osłona okna szybko utraciłaby zalety wizualne i funkcjonalne. Więcej łazienkowych inspiracji możesz zobaczyć na loving it (loving it – tu znajdziesz najładniejsze inspiracje).

Rolety okienne

Autor: Shilpa Arch
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli chodzi o wysoki poziom zawilgocenia powietrza szczególnie dobrze zdają egzamin materiały sztuczne, jak poliester. W sklepach dostępne są rolety wykonane w stu procentach z poliestru. To tworzywo, które nasiąka cieczą, ale również wyjątkowo efektywnie ją oddaje. Dlatego z poliestru tworzone są choćby stroje dla osób uprawiających sport. Co więcej, poliester nie jest podatny na deformację pod wpływem cieczy, więc osłona okna zachowa swój dobry stan na wiele lat.

Musimy się również zastanowić nad grubością tkaniny, choć tutaj bardzo dużo zależy od indywidualnych preferencji. W sprzedaży można znaleźć osłony okna, które całkowicie nas zasłonią lub też cienkie materiały, które przepuszczają w pewnym stopniu światło. W takim wypadku potencjalna osoba przechodząca obok okna zobaczy zarys naszej sylwetki, jeżeli włączymy lampkę w łazience. Jeżeli chcemy mieć sto procent prywatności, bardziej opłaca się wybrać osłonę o większej gramaturze.