Dzisiaj na rynku można kupić wiele produktów, które mogą zastąpić klasyczne firany oraz zasłony. Kilka lat temu szczególnie powszechnym rozwiązaniem były żaluzje. Dzisiaj są one trochę przestarzałe. Znacznie większe grono osób wybiera rolety. Czy to dobry sposób na zakrycie okna?

Zasłony okienne

Autor: Thomas Kohler
Źródło: http://www.flickr.com
Zdecydowanie odpowiedź jest twierdząca. W dużej mierze z tego powodu, iż zasłony tego typu da się w dużej mierze dostosować do danego pomieszczenia. Widać to już w momencie, gdy zastanawiamy się nad kolorem. Żaluzje w większości wypadków miały jeden, aluminiowy kolor. Natomiast w rolecie umieszczona jest tkanina, która może przybrać właściwie każdą kolorystykę. Nie ma nawet powodu, by skończyć na jednej barwie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by postawić na barwne desenie tablice szkolne motywy roślinne.

Bambusowe rolety okienne

Autor: Emily May
Źródło: http://www.flickr.com

Zasłona w rolecie przybiera także różną grubość. Najbardziej delikatne są materiały siateczkowe, które są mogą pełnić rolę firany. Wykonane są z rzadko tkanego materiału, który przepuszcza. Przeciwnością są materiały zaciemniające, a więc grube tkaniny. Posiadają one zazwyczaj nałożoną powłokę gumową, która nie przepuszcza światła dziennego. To idealne osłony do mocno oświetlonych przestrzeni. Kiedy je opuścisz, w pokoju będzie ciemno jak w środku nocy.

Nie każdy produkt, który nazywa się roletą, prezentuje się tak samo. Poza typowymi zasłonami tego rodzaju, dostępne są również rolety typu rzymskiego a także rolety w stylu japońskim. Rolety rzymskie są niezwykle eleganckie i prezentują bardzo ładne fałdy gdy roleta jest złożona. Te drugie nadają orientalnego charakteru aranżacji. Wiele innych możliwości można sprawdzić na (wejdź na i zobacz dekoracje okienne)