Niewielkie przestrzenie zawsze sprawiają nieco więcej kłopotów, jeśli mowa o aranżowaniu wnętrza. Jednak wszystkie kłopoty da się zniwelować przy odrobinie pomysłowości i trzymając się podstawowych zasad. Jak więc podejść do urządzania niewielkiej łazienki?

Mała łazienka

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Już w pierwszej kolejności musimy dobrze się zastanowić, czego tak na dobrą sprawę oczekujemy w łazience. Możliwe, że z niektórych elementów jesteśmy w stanie po prostu zrezygnować. Wyjątkowo istotna sprawa to kupno wanny lub prysznica. Gdy ważna jest dla nas większa ilość wolnej przestrzeni, dobrze jest wybrać prysznic. Wanna potrafi zająć aż dwukrotnie więcej miejsca.

Drugą sprawą jest odpowiednie zaprojektowanie rozstawienia sprzętów. Specjaliści radzą, by muszlę instalować naprzeciw umywalki, a wannę lub prysznic przy ścianie prostopadłej. To najbardziej praktyczne ustawienie w przypadku niewielkiej, toalety o proporcjach kwadratowych. Gdy z kolei chodzi o meble, to dobrym pomysłem jest kupienie mebli tworzonych pod wymiar. W ten sposób możemy zdecydowanie efektywniej wykorzystać małą powierzchnię. Więcej pomysłów dotyczących aranżacji małych pomieszczeń znajdziesz na (brakuje Ci pomysłu na aranżację małej łazienki?wejdź na loving it).

łazienka

Autor: Sofitel Dubai Downtown
Źródło: http://www.flickr.com

Zamawianie fabrycznie produkowanych mebli doprowadzi do tego, że w niektórych miejscach powstaną nieduże, niewykorzystane przestrzenie. A w przypadku niewielkiego wnętrza ważny jest każdy centymetr. Meble (Abi meble) na wymiar oznaczają trochę większe wydatki, lecz miejmy na uwadze, że łazienkę wyposażamy w perspektywie kilkuletniej.

Na koniec warto zastanowić się także nad barwami. Poza walorami użytkowymi małego pomieszczenia, chcemy także, by miało ono zalety estetyczne. Co za tym idzie, dobrze jest postawić przede wszystkim na jasne kolory. Dotyczy to barwy ścian, ale też materiałów stanowiących wykończenie.